Filmy - FilmLine.pl

Filmy:

Respire

Aktualizacja: 2016-06-10 16:21:55Film Oddychaj (2014) Do klasy, w której uczy się Charlie, dołącza nowa uczennica o imieniu Sarah. Dziewczyny szybko się zaprzyjaźniają. Stopniowo ich relacja zaczyna się zmieniać. Wszystko wymyka się spod kontroli i przybiera niebezpieczny kierunek.

Ocena: 7.7/10 (862)
Premiera: PL (2014-05-17)
Długość: 01:31:00
Gatunek: Dramat
Produkcja: Francja
Reżyseria: Mélanie Laurent
Scenariusz: Julien Lambroschini, Mélanie Laurent
Muzyka: Marc Chouarain
Zdjęcia: Arnaud Potier
Nagrody: Ale Kino!- 2014 wygrana, Marcin - Jury Młodych - najlepszy pełnometrażowy film dla młodzieży Mélanie Laurent

Obsada: Lou de Laâge - Sarah, Joséphine Japy - Charlie, Roxane Duran - Victoire, Alejandro Albarracín - Esteban, Radivoje Bukvic - Ojciec, Isabelle Carre - Vanessa, matka Charlie, Corole Franck - matka Sary, Camille Claris - Delphine

Młoda reżyserka Melanie Laurent tworzy tym razem dramat psychologiczny dla młodzieży. „Respire” to film o tym, jak łatwo poddać się silnej osobowości i jednocześnie ulegać wpływom. To także próba rozrachunku z samym sobą i swoimi słabościami, a także walki wewnętrznej, takiej toczonej w środku serca. Za scenariusz do „Respire” odpowiadają: Julien Lambroschini i sama Melanie Laurent. Ten francuski dramat miał premierę światową 17 maja 2014. Główną bohaterką dramatu jest Charlie. Dziewczyna bardzo dobrze się uczy, jednakże wychowuje się w rodzinie, w której panują napięte stosunki. Rodzice często się kłócą, ojciec decyduje się odejść. Charlie w pewien sposób czuje się samotna. Pewnego dnia do klasy dołącza nowa dziewczyna o imieniu Sarah. Od tej pory wszystko się zmienia. Charlie jest pod wrażeniem nowej koleżanki. Dziewczyny zaprzyjaźniają się. Relacja ta jednak zaczyna wymykać się spod kontroli przybierając niebezpieczny zwrot.

Oddychaj (zwiastun):
Recenzja Filmu Oddychaj:Namiętność gubi nas, gdy staje się przesadna

- kilka słów o oddychaniuRespire - w języku angielskim słowo to oznacza tyle, co „oddychać”, a pokrewne wyrazy dla „respire” to „respiration” (oddychanie) i „respirator” (sztuczne płuco) - urządzenie medyczne wspomagające albo zastępujące mięśnie pacjenta w wykonywaniu pracy oddechowej. Tytuł filmu, nad którym pieczę reżyserską sprawowała Melanie Laurent (aktorka, reżyserka pochodząca z artystycznej rodziny) ma znaczenie wyraźnie symboliczne. Oddychanie jest procesem, czynnością niezbędną do życia, a jednocześnie metaforycznie może być wyzwoleniem, wolnością. W przypadku dramatu psychologicznego Laurent „oddychanie” posiada jeszcze jeden wymiar, w tym wypadku staje się końcem, a nie początkiem wolności.

Respire (oddychać)


Początek oddychania. Widz wprowadzany za pomocą głównej bohaterki w świat relacji rodzinnych. Wszystko zaczyna komplikować się już od śniadania. Charlie obserwuje rodziców, który się kłócą. Kiedy wraca, ojciec odchodzi. Dziewczyna do szkoły jeździ autobusem, dobrze się uczy. Korytarze szkolne wypełnione są jednak dziwnym zamyśleniem. Te emocjonalne spacery są częścią oddychania, a „namiętności się nie wybiera, czuje się ją”. Oddychanie jest jak fala. Odchodzenie, przychodzenie wciąż się ze sobą łączą jak sploty w warkoczach. Emocje mieszają się i czynią chaos. Nic nie jest w stanie ich ogarnąć, a każdy bohater musi się zmierzyć ze swoimi słabościami.

Respiration (oddychanie)


Pewnego dnia do szkoły przybywa nowa uczennica. Trafia do tej samej klasy, w której uczy się główna bohaterka. I tutaj zaczyna się oddychanie na całego. Wszystko jest świeże i ciepłe jak jeden prosty wytrysk słońca. Dziewczyny bardzo się lubią, spędzają razem mnóstwo czasu, uczą się siebie i swoich dusz. Wspólne imprezy, tańce, malowanie ust przed wyjściem, warkocze - to wszystko plecie się na piękną historię o przyjaźni. Czy tylko? Nie wszystko bowiem jest tak proste jak się wydaje. Pojawiają się zakręty i schody. Pojawiają się emocje, motyle w brzuchu, inny rodzaj patrzenia. Charlie pobudzona pocałunkiem zaczyna głębiej wnikać w siebie i swoje własne odczuwanie. Z jednej strony tkwi w dziwacznej fascynacji, z drugiej kocha po przyjacielsku, z trzeciej - przekracza granice. A Sara robi wszystko, żeby raz się przybliżać, a za moment oddalać. Miesza w głowie, prześladuje, zaczyna zachowywać się jak pasożyt. Źle wpływa na oddychanie.

Respirator


Ból miesza się z astmą. Fascynacja z przyjaźnią. Przyjaźń z zakochaniem (to już zależy od punktu widzenia). Teraz już na pewno będzie potrzebny respirator. Nie ma szans na to, by samodzielnie oddychać, by wygrać. Sarah robi wszystko, by zranić. Charlie robi wszystko, by przebaczyć. W scenach mówiących o rozdarciu i tęsknocie powtarza wspólne zachowania i zdarzenia np. sama plecie sobie warkocz, sama maluje szminką usta.
Dokąd może zaprowadzić pustka? Jak wielka może okazać się nienawiść? Ile człowiek jest w stanie znieść, jak mocno zranić, ile wybaczyć? „Respire” jest właśnie o tym. O tym jak ważne jest oddychanie i jak mocno trzeba się pilnować, żeby nie zgubić swojego prywatnego respiratora. Doskonała muzyka z napisów końcowych stanowi niesamowite podsumowanie tego psychologicznego oddychania. Jest chwilą na wielką refleksję: o człowieku i dla człowieka.

Klara


Oddychaj - Zdjęcie 1 Oddychaj - Zdjęcie 2 Oddychaj - Zdjęcie 3 Oddychaj - Zdjęcie 4 Oddychaj - Zdjęcie 5 Oddychaj - Zdjęcie 6 Oddychaj - Zdjęcie 7 Oddychaj - Zdjęcie 8 Oddychaj - Zdjęcie 9 Oddychaj - Zdjęcie 10 Oddychaj - Zdjęcie 11 Oddychaj - Zdjęcie 12 Oddychaj - Zdjęcie 13